Translate

Se afișează postările cu eticheta tyulenovo. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tyulenovo. Afișați toate postările

joi, 20 iunie 2013

Hai la Vama de Rusalii cu #Young Tours

Stiti ca va ziceam zilele trecute ca  #Young Tours va aduce, va cazeaza si va distreaza la Vama .
Acum aveti o oferta speciala pentru week-endul prelungit de Rusalii, care va aduce o zi in plus de mare si soare. Formularul de inscriere pentru venire la Vama il gasiti aici - long weekend party Vama Pura Vida
Pe langa transportul Vama - Bucuresti, doar o directie sau si retur, puteti opta si pentru cazare la Pura Vida Beach Bar & Hostel  , puteti avea propria petrecere la terasa Pura Vida (va zic eu ca merita muzica) si puteti merge in excursia optionala de o zi la Balchik, Kaliakra , Tyulenovo , ferma de midii Dalboka. Pretul acopera doar transportul excursiei, voi mai aveti nevoie de acte de identitate si bani necesari biletelor de intrare la obiective si masa de la ferma de midii. La Dalboka se poate plati si in lei fara probleme.

Bonus: da, aveti si un bonus. Pe langa turul meu Constanta Free Tour (si pe Facebook) unde va astept cu drag, daca va inscrieti pe formularul Young Tours si mentionati la "Special requests" cuvantul de cod "Diana - Hai Hui Stangaci" beneficiati de un voucher de 30 de lei de la bar. Luati una din galetuse, nu veti regreta :)




 

miercuri, 12 iunie 2013

#YoungTours va aduce, va cazeaza si va distreaza la Vama

Detaliem: Young Tours ofera transport direct Bucuresti - Vama Veche si optional cazare la Pura Vida Beach Bar & Hostel.
Si cireasa de pe tort, dar cum ciresele  arata mai bine cate doua, avem si aici tot asa:
1 - party every week-end :)
2 - excursie optionala de o zi in Bulgaria cu vizitarea obiectivelor : Balchik, Kaliakra , Tyulenovo , ferma de midii Dalboka.

Bonus - daca ajungeti si in Constanta aveti parte si de un tur gratuit din partea mea - Constanta Free Tour   (doar sa ma anuntati cu putin timp inainte, chiar si cu o ora inainte e suficient).

In acest week-end (14-16 iunie) vom sparge gheata gasca bloggerilor de turism si va vom spune exact cum se desfasoara o astfel de iesire. Iar de acum si pana la sfarsitul verii aveti si un event Facebook pe care puteti urmari noutatile. 

Citez detaliile de pe pagina Young Tours:

160 lei  €37

 **Every Friday**  

  17.00 – 20.00 Leave Bucharest to go to Vama Veche, welcome drink and entertainment on the bus are included :) 

20.00 – 20.30 Check-in at Hostel Pura Vida, Vama Veche (not included)

22.00 – late- Party on the beach with us at Stuff club and Expirat Club
Saturday, June 15, 2013
14.00 – 22.00 Optional Day trip to Bulgaria* – Make sure to have your identity cards / passports with you :)
Balchik – Kaliakra Cape and Tyulenovo 
Dinner at a Clam farm Dalboka
Sunday, June 16, 2013
17.00-20.00 Return trip to Bucharest
**Meals and accommodation are not included** 


sâmbătă, 8 iunie 2013

Bloggerii calatori se aduna la Vama Veche Pura Vida

De vineri 16 iunie voi face check-in din Vama Veche; si nu oricum, si nu singura, ci alaturi de o mare gasca de blogeri de turism.
Invitatia intalnirii ne-a fost facuta de Tudor Maxim antreprenorul din spatele Young Tours (= aka agentie de turism destinata calatorilor independenti si tineri in spirit si-n simtiri) si neobosit ocupandu-se de:
- Belle Vue Luxury Hostel Brasov
- Pensiune Dor de Bucovina ( si Facebook )

si ultima intrata in portofoliu si unde vom fi si noi cazati:

Ne asteapta marea, pestele (gata afumat) si multa distractie; sunt convinsa ca va fi o intalnire memorabila.



cam asta ne va fi privelistea


si avem si beach bar

Dupa excursiile planificate, vom reveni cu impresii calde despre Balchik, Kaliakra , Tyulenovo si cina la ferma de midii Dalboka (adica aia din dreapta - aici articol Ferma Dalboka)


Week-end-ul care ma / ne asteapta ma duce cu gandul la doua melodii : Mika - We are young sau Fun. - We are young. Pe care sa o facem imnul de week-end? :)

Întâlnirea Blogosferei de turism (#rotravel) este susţinută de #YoungTours, Hostel Peaches, Hostel Floreasca  – Bucureşti şi Pura Vida Beach Hostel Vama Veche.

joi, 4 octombrie 2012

O Bulgarie altfel - rezumatul ultimelor plimbari

O plimbare de o zi pe coasta Bulgariei se paote dovedi o idee excelenta, mai ales ca exista inca locuri mai putin invadata de turisti, locuri salbatice, frumoase si la indemana.
Zona la care ma refer incepe la aprox 10 km dupa granita cu Vama Veche si mai parcurge inca aproximativ 40-50 de km de coasta, totul pana in Balchik, zona deja cunoscuta si intens vizitata. Balchik pe care il voi prezenta si eu cat de curand.
Toata aceasta zona poate fi vizitata si intr-o excursie de o zi , sau daca vreti, poate fi lasata pentru o vacanta relaxata de week-end asa cum am facut noi.
Aici aveti o harta rutiera  in detaliu a zonei
 iar ca localitati avem dupa cum urmeaza:
 - Krapets unde puteti manca foarte bine la restaurantul hotelului Yanitsa
Urmatoarea pe lista este Ezerets
unde iarasi puteti manca bine la restaurantul Wild Duck
De aici ajungeti mai departe la Shabla cu celebrul far

De la far puteti tine direct spre Tyulenovo , care o sa va incante cu stancile inalte si cu marea neagra care nu mai e neagra.



Inca un pic cu masina si ajungeti la Cap Kaliakra


Si daca nu ati mancat inainte sau v-ati pastrat acum va puteti bucura de o masa buna la deja celebra Ferma de midii Dalboka.


Va doresc plimbare placuta si pofta buna :D




marți, 2 octombrie 2012

Dalboka - Bulgaria - ferma de midii

Nu puteam sa inchei altfel aceasta excursie in nordul maritim al Bulgariei decat cu o masa copioasa la deja celebra ferma de midii de la Dalboka.
V-am trecut prin:
- Ezerets cu masa si casa la Ezerets - Wild Duck
- si ultima oprire inainte de masa - Cap Kaliakra
De la Cap Kaliakra l-am intrebat chiar pe cel care taxeaza de Dalboka, iar indicatia lui a a fost sa tinem spre Balgarevo, o sa mai treceti printr-un satuc Sveti Nikola si apoi veti vedea indicatorul de Dalboka.
De la drumul national, daca nu vizitati zona costiera, veti tine indicatorul de Kavarna si acolo veti gasi iarasi indicator separat de Dalboka.

Ce nu prea am vazut eu in alte articole despre Dalboka? Faptul ca este un drum abrupt, ca este o panta cu un unghi destul de mare de la locul de parcare al masinii si pana la restaurantul propriu zis. Mai ales ca am ajuns acolo si in august cand era criminal de aglomerat astfel incat am lasat masina la o distanta considerabila de local. Aviz amatoarelor de tocuri...sunt no-no acolo :D

Ce am mai aflat ajungand acolo? Ca sunt de fapt 2 restaurante care isi impart clientii. E mult spus ca si-i disputa, mai ales pe timp de vara, unul singur nu ar fi putut servi tot afluxul de popor care "curge" acolo.
Aici aveti articol si pentru restaurantul din stanga - Dalboka restaurant stanga.
Cel din stanga arata mai dichisit, fata de cel din dreapta care pastreaza un aer rustic, mese si bancute din lemn, navoade pe post de acoperis si personal cu tricouri marinaresti.
Daca cel din stanga isi spune "eco", cel din dreapta este adevarata ferma de midii deschisa cu fonduri europene inca din 1996. Ferma pe care o si puteti vedea in zare inca de cand coborati panta cea abrupta.






Intrarea la restaurantul / ferma.
Un pic de terasa

Un sarpe mititel a iesit de dupa pietre cat sa ne stea la o poza scurta.
Peisajul pe care il admiri cat timp astepti meniul sau comanda.








Si sa revenim la lucruri serioase :D ca de asta am venit aici. Meniul exista si in limba romana cu niste traduceri amuzante in unele locuri, ospatarii deja rup cateva cuvinte in limba romana si chiar daca nu va intelege comanda din meniul in limba romana isi va lua corespondentul din meniul in limba bulgara, fiindca au aceeasi asezare si aceeasi numerotare.




Spre exemplu prima data cand am mers am cerut tocanita de midii, conform meniului in romana. Desi nu a inteles ospatara, citind corespondenta din meniul bulgaresc ea l-a pronuntat "plachie". Oricum i-ar zice a fost bun, a avut rosii, prune si nuci, chiar buna combinatia.

Preferatul sotului meu este "midii a la Burgas" - 400 de grame...si inca nu s-a aruncat la portia de 900 de grame :D
De atunci am devenit fidela midiilor natur, 600 de grame, un castron numai cu midii :D
Supa de midii in aglomeratia din august a devenit ciorba de peste, dar a fost buna si aia.

 Am mai mancat acolo diverse sortimente de peste marinat, hamsiile sunt foarte bune, chiar daca imposibil de sarate, dar na, stingi cu berea locala foarte apreciata. Eu am stins cu bere cu lamaie, tot locala, Ariana, pe care o si recomand. Din pacate am uitat sa le pozam, in schimb am fotografiat icrele, pe care le recomand din tot sufletul ...iar eu in Romania nu mananc icre, mi se par gretoase, uleioase, cum vreti voi. Ale lor sunt cremoase, nu ai senzatia aia de ulei/maioneza.

Desertul a fost cel putin interesant...midii cu mere :D Este scoica de care se tine midia, peste care pun merele usor caramelizate presupun si cu un mot de frisca. Nu e rau, mai ales ca bucatica de carne de la midie nici nu se mai simte, dar nici extraordinara. Am luat o data sa vad cum e, a doua oara nu am mai incercat si nici pe viitor nu cred ca o s-o mai fac. Plus ca de obicei esti deja ghiftuit si nu prea mai intra dulcele de felul ala.

Preturile sunt decente, se poate plati in lei, leva sau euro, inclusiv cu cardul de credit.
Iar in incheiere drumul de urcare se dovedeste util pana la urma, la dus iti face pofta de mancare, in caz ca n-o aveai, la plecare iti ajuta digestia ;)




Aici veti gasi albumul cu fotografii , care va fi actualizat periodic dupa fiecare vizita - album Facebook